Воскресенье, 17 апреля 2022 18:04

Робота судів під час воєнного стану в Україні

Автор
Оцените материал
(0 голосов)

В умовах воєнного стану суди працюють, конституційне право Українців на судовий захист не може бути обмежене. Усі суди України, зважаючи на військові обставини, тобто якщо не мають технічних пошкоджень або руйнувань внаслідок бомбардувань, працюють.

Рекомендації Ради суддів України зважаючи на воєнний стан в Україні: 

 • обмежувати допуск у судові засідання осіб, які не є учасниками засідань;
 • по можливості відкладати розгляд справ та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через задіяння до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України та територіальної оборони, або не можуть прибути в суд у зв’язку з небезпекою для життя;
 • справи, які не є невідкладними, розглядати лише за наявності письмової згоди на це усіх учасників судового провадження;
 • виважено підходити до питань, пов’язаних із поверненням різного роду процесуальних документів, залишення їх без руху, встановлення різного роду строків, по можливості продовжувати їх щонайменше до закінчення воєнного стану;
 • зосередитись виключно на проведенні невідкладних судових розглядів (взяття під варту, продовження строків тримання під вартою), при цьому вважати за неможливе відкладення судових засідань, на яких має розглядатись питання про обрання або продовження запобіжного заходу у виді тримання під вартою;
 • якщо за об’єктивних обставин учасник провадження не може брати участь в судовому засіданні в режимі відео конференц зв’язку за допомогою технічних засобів, визначених КПК, як виняток допускати участь такого учасника за допомогою будь-яких інших технічних засобів, у тому числі і власних.

Нормативні акти, які регулюють діяльність судів в умовах та під час воєнного стану в Україні:

24.02.2022 Рада суддів України прийняла рішення «Щодо вжиття невідкладних заходів для забезпечення сталого функціонування судової влади в Україні в умовах припинення повноважень ВРП та воєнного стану у зв'язку зі збройною агресією збоку рф».

Згідно з цим рішенням РСУ ухвалила:

· звернути увагу усіх судів України, що навіть в умовах воєнного або надзвичайного стану робота судів не може бути припинена

· у випадку загрози здоров'ю, життю та безпеці відвідувачів та працівників суду здійснення судочинства певним судом може бути припинено до усунення обставин, які зумовили небезпеку

· розробити рекомендації судам щодо порядку здійснення евакуаційних заходів та передачі справ

· для вирішення невідкладних питань створити оперативний штаб у складі членів Ради суддів, голови ВС, керівника ДСА, голови Служби судової охорони.

02.03.2022 Рада суддів України опублікувала рекомендації щодо роботи судів в умовах воєнного стану, з них основні:

· Особливості роботи суду визначаються виходячи з поточної ситуації у відповідному регіоні.

· При визначенні умов роботи суду у воєнний час необхідно керуватися реальними поточними обставинами, що склалася в регіоні.

· В кожному суді визначається відповідальна особа, яка має забезпечити актуальний облік працівників апарату та суддів, з урахуванням визначеної форми роботи суду (дистанційної тощо).

· Усі доступні працівники суду, по можливості, переводяться на дистанційну роботу.

· Визначається мінімальна кількість осіб, які повинні знаходитися у приміщенні суду упродовж робочого дня. Організується чергування суддів та працівників апаратів судів.

· Громадянам роз'яснюється можливість відкладення розгляду справ у зв'язку із воєнними діями та можливість розгляду справ в режимі відеоконференції.

· Обмежується допуск в судові засідання осіб, які не є учасниками судових засідань.

· Розгляд справ по можливості відкладається (за винятком невідкладних судових розглядів), зважаючи на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.

· Справи, які не є невідкладними, розглядаються лише за наявності письмової згоди на це усіх учасників судового провадження.

· Процесуальні строки по можливості продовжуються щонайменше до закінчення воєнного стану.

· Зосередитись необхідно виключно на проведенні невідкладних судових розглядів (взяття під варту, продовження строків тримання під вартою).

· Якщо за об'єктивних обставин учасник провадження не може прибути в судове засідання суд може допустити участь такого учасника в режимі відеоконференції за допомогою будь-яких інших технічних засобів, в тому числі і власних.

· У разі, якщо провадження розглядається колегіально і колегія суддів не може зібратись в одному приміщенні, то допустимий розгляд справ з різних приміщень судів, в тому числі з використанням власних технічних засобів.

03.03.2022 Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо зміни підсудності судів» (законопроєкт № 7117).

Законом передбачено, що у зв'язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами, робота суду може бути припинена з одночасним визначенням іншого суду, який буде здійснювати правосуддя на території суду, що припинив діяльність та який найбільш територіально наближений до суду, роботу якого припинено.

На виконання зазначеного припису 08.03.2022 Голова Верховного Суду видав розпорядження, згідно з яким було змінено підсудність справ, що розглядались в Харківському та в Чернігівському регіонах. Так, справи, які розглядалися судами в Харківській області будуть передані Полтавським судам. Справи, що розглядалися в Чернігові -розподіляються між судами Черкаської та Київської області.

04.03.2022 видано наказ Голови Верховного Суду, згідно з яким встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи.

Згідно з даним наказом

· У разі загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно прийматимуться рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом.

· Справи, які не є невідкладними, розглядатимуться лише за наявності письмової згоди на це всіх учасників судового провадження.

· Не можуть бути відкладеними судові засідання, на яких має розглядатися питання про обрання або продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

· З метою забезпечення безпеки учасників судових процесів і відвідувачів судів припиняється проведення особистого прийому громадян керівництвом суду й обмежується допуск у судові засідання осіб, які не є учасниками судових засідань.

· Якщо суд не припинив здійснювати судочинство, учасники судових процесів мають можливість подати заяву про відкладення розгляду справ у зв'язку з воєнними діями та/або про розгляд справ у режимі відеоконференції за допомогою будь-яких технічних засобів, зокрема власних.

· Варто також ураховувати, що запровадження воєнного стану на певній території є поважною причиною для поновлення процесуальних строків.

Регулювання діяльності судів ВРУ та Верховним Судом під час воєнного стану в Україні:     

Враховуючи військовий стан Верховною Радою України 3 березня прийнято закон, зі змінами до Закону України «Про судоустрій та статус суддів». В новій редакції викладено ч. 7 ст. 147 вказаного Закону. Зокрема, зазначено, що у разі неможливості здійснення правосуддя судом з об’єктивних причин (надзвичайний або воєнний стан, тероризм, військові дії, стихійне лихо тощо) територіальна підсудність судових справ може бути змінена, і в такому разі справа передається до суду, який найбільш територіально наближений до суду, який не може здійснювати правосуддя, або до іншого визначеного суду.

Тобто починаючи з 6 березня Верховним Судом прийняті рішення про зміну підсудності для судів Донецької, Київської, Луганської, Харківської, Чернігівської, Херсонської, Запорізької, Житомирської областей. Загалом станом на 12 березня змінена підсудність 99 судів в Україні.

Детальніше розглядаючи можливі причини припинення роботи судів, 13 березня ц.р. розпорядженням голови Верховного Суду №6/0/9-22 затверджено рекомендації судам першої та апеляційної інстанцій на випадок захоплення населеного пункту та/або суду чи безпосередньої загрози його захоплення. У вказаних рекомендаціях зазначено наступне:

 • голова суду та суддя діють та приймають рішення залежно від ситуації з пріоритетним завданням збереження життя та здоров’я людей;
 • якщо населений пункт захоплений, варто очікувати евакуаційних коридорів, затверджених органами влади;
 • за можливості слід вжити заходів до вивезення справ, насамперед тих, що перебувають у провадженні суду або є особливо важливими. В іншому випадку забезпечити їх схоронність у сейфах в приміщенні суду. Та якщо існує ризик життю та здоров’ю при вивезенні таких справ, їх варто залишити в приміщенні суду;
 • рекомендується вжити заходів для копіювання вмісту серверів та вивезення їх за першої можливості. Разом з тим, вивезенню підлягають мантії, нагрудні знаки, печатки суду. У разі, якщо останні вивезти неможливо, вони підлягають знищенню;
 • знищені також мають бути документи, які містять державну таємницю;
 • суддям та працівникам суду, які все ж залишились на окупованих територіях, необхідно уникати переговорів з окупантами, не погоджуватись на пропозиції співпраці та чекати евакуаційних коридорів.

 

Прочитано 0 раз Последнее изменение Воскресенье, 17 апреля 2022 19:56

Оставить комментарий