Безкоштовна юридична консультація
  • Кредит та іпотека
  • Виконавче провадження
  • Виконавчий напис нотаріуса

Складання юридичних документів
  • Заяви, скарги, звернення
  • Позовна заява 
  • Відзив на позовну заяву

Досудове врегулювання спорів
  • Мирове врегулювання
  • Звернення до кредитора
  • Скарга до НБУ

Повний судовий супровід
  • Захист при подачі позову
  • Скасування виконавчого напису
  • Не визнання пунктів договору

.

На пошту прийшов рекомендований лист, забирати чи ні?

На пошту прийшов рекомендований лист, забирати чи ні?

Що робити коли на пошту прийшов рекомендований лист, та що може бути в цьому листі? Такі питання дуже часто задають в нашій facebook групі.

В даній статті розглянемо вкладення рекомендованих поштових відправлень.

Рекомендоване відправлення — реєстроване поштове відправлення (лист, листівка, бандероль, дрібний пакет), що приймається для пересилання без зазначення суми оголошеної цінності вкладення з видачею відправникові розрахункового документа про прийняття і вручається адресатові під розписку.

Як правило позичальнику можуть прийти три види рекомендованих листів, це може бути:

  1. Повідомлення про відступлення права грошової вимоги (продаж боргу колекторам);
  2. Виконавче провадження, на основі рішення суду або виконавчого напису нотаріуса;
  3. Повістка в суд. 

Рекомендований лист про відступлення права грошової вимоги

У відповідності до ч. 2 ст. 518 ЦКУ, Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов'язанні, він має право висунути проти вимоги нового кредитора заперечення, які він мав проти первісного кредитора на момент пред'явлення йому вимоги новим кредитором або, якщо боржник виконав свій обов'язок до пред'явлення йому вимоги новим кредитором,- на момент його виконання.

Тобто по закону, якщо Ви не отримали листа про заміну кредитора (відступлення права грошової вимоги), Ви не знали про факт продажу боргу, та не повинні перед новим кредитором виконувати боргові зобов'язання.

Однак судова практика свідчить про те, що неповідомлення боржника про заміну кредитора не звільняє від обов’язку погашення кредиту, такий висновок зробив ВСУ у постанові №569/8962/16-ц.

Або уступка права вимоги стосується виключно заміни сторони (кредитора) у зобов'язанні, не впливає на зміст самого зобов'язання, і заміна сторони у зобов'язанні ніяким чином не порушує права та інтереси боржника постанова ВСУ 757/40858/17-ц, та інші, на які посилаються суди першої та другої інстанцій.

Рекомендований лист з постановою про відкриття виконавчого провадження

Якщо Ви отримали такий лист, це означає що був суд, або був вчинений виконавчий напис нотаріуса, на основі котрих і відкрито виконавче провадження. Якщо це був виконавчий напис нотаріуса, то як правило в таких виконавчих провадженнях суми значно завищені. Сам виконавчий напис нотаріуса на кредитному договорі не правомірний, Вам його можна оскаржувати в суді.

Якщо це виконавче провадження на основі рішення суду, воно підлягає Вашому виконанню. Такі виконавчі провадження можливо оскаржити лише якщо було винесене заочне рішення суду, та Ви не були повідомлені про сам суд, тобто не отримали судової повістки. 

Але краще не пускати все на самотік, такі виконавчі провадження оскаржити не просто, та не дешево. Для того щоб їх уникнути, користуйтесь державними реєстрами: Реєстр боржників, система виконавчого провадження, список судових справ, призначених до розгляду.

Рекомендований лист з повісткою до суду

Кабінет Міністрів України постановою від 27.12.2019 №1149 вніс зміни до Правил надання послуг поштового зв’язку. Зокрема, Правила доповнено пунктами 991 і 992 такого змісту:

“991. Рекомендовані листи з позначкою “Судова повістка”, адресовані фізичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату, а у разі його відсутності — будь-кому з повнолітніх членів його сім’ї, який проживає разом з ним. У разі відсутності адресата (будь-кого із повнолітніх членів його сім’ї) за вказаною на рекомендованому листі адресою працівник поштового зв’язку інформує адресата за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою “Судова повістка”. Якщо протягом трьох робочих днів після інформування адресат не з’явився за одержанням рекомендованого листа з позначкою “Судова повістка”, працівник поштового зв’язку робить позначку “адресат відсутній за вказаною адресою”, яка засвідчується підписом з проставленням відбитку календарного штемпеля і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду.

Якщо Ви отримали такий лист (Як виглядає повістка в суд та матеріали справи?) то зволікати не треба. Потрібно відразу проаналізувти документи і готувати відзив/заперечення на позовну заяву. Як правило, відзив на позовну заяву подається протягом 15 днів. 

Якщо не забрати повістку з суду, суд може розглянути справу в заочному порядку, тобто не отримання повісток не врятує від винесення рішення суду. Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Звичайне рішення суду може бути оскаржене в апеляційному суді протягом протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Отже у всіх трьох випадках, рекомендований лист ігнорувати не треба, однозначно його треба забирати. Далі після ознайомлення з вмістом рекомендованого листа, приймати відповідні дії.

Наша судова практика

ГО Антиколектор в фейсбук

ГО "Антиколектор" | Антиколектор Україна