Кредитор чи колектор подав позов до суду про стягнення заборгованості за кредитним договором, що робити в такому випадку?
Зазвичай люди дізнаються про судовий позов із сповіщень у своєму гаджеті, проте слід відмітити що таке сповіщення не завжди може надійти.
Сповіщення немає, людина про суд не знає, суд не бачить захисту і може задовільнити позовні вимоги кредиторів чи колекторів у повному обсязі.
Для того щоб уникнути такої неприємної ситуації, необхідно періодично моніторити судову владу на предмет поданого на вас позову.
Зробити це можна на державному сайті судової влади України за посиланням: Список судових справ, призначених до розгляду.
Про те як користуватися цим реєстром, можна дізнатися на нашому ютуб-каналі: Реєстр судових справ призначених до розгляду
Судова повістка
Звичайно при подачі позову до суду сам суд має відправити вам судову повістку про виклик до суду та всі матеріали справи, троте це не завжди вдається.
Думаю пояснювати чому саме зараз повістка може не прийти наприклад в Херсоні, не потрібно.
А от така ситуація коли людина змінила місце реєстрації/прописки, якщо чесно вже просто набридла.
Людина взяла 10 років тому кредит в банку, вказала своє місце реєстрації, з якихось причин перестала сплачувати кредит і змінила місце проживання.
Кредитор подає позов в суд і надає суду наявні в нього реєстраційні данні позичальника, суд відправляє за цими даними судову повістку разом з матеріалами справи, тільки дарма.
Проходить деякий час і вже на підставі програного суду відкривається виконавче провадження, звичайно блокуються рахунки або утримується 20% з офіційного доходу, і тоді починається, яке вони мали право або я не знав.
Отже кредитор подав позов до суду, що робити?
Найперше що вам потрібно зробити, це оцінити позовні вимоги кредиторів, тобто дізнатися яку вони вказали суму в своєму позові.
Далі порівнюєте цю суму з реальною сумою боргу, якщо сума позовних вимог не значно відрізняється від реальної суми боргу, тоді в принципі нічого не потрібно робити.
Проте якщо позовні вимоги кредитора завищені, тоді потрібно відстоювати свої законні права та інтереси.
Як отримати матеріали справи?
Прийшло вам сповіщення що через місяць суд, ви проживаєте за своїм місцем реєстрації, непотрібно відразу здіймати бучу, зачекайте 5-10 днів і матеріали справи вам надійдуть укрпоштою.
Якщо ж вони не надійшли, або ви мешкаєте вже за іншою адресою, тобі потрібно звернутися до суду і попросити ті самі матеріали, для цього ви йдете в канцелярію суду в котрому ваша справа та просите надати всі копії.
Отримали ви папери, ознайомились з ними і не згідні з сумою позовних вимог
В такому випадку потрібно будувати лінію захисту, оскільки ви читаєте дану статтю, самостійно ви цього не зробите, відтак вам потрібно звернутися до юриста, адвоката чи нашої ГО "Антиколектор".
Далі правозахисники готують заперечення проти позовних вимог кредитора, а найголовніший документ при захисті це відзив на позовну заяву.
Відзив - це ваше письмове заперечення проти позову, в котрому описується суть незгоди з кредитором, звісно з посиланням на нормативно-правові акти.
Люди думають що це 2 абзаца і просять шаблон, проте це не так, відзив може бути на 5-10 і більше аркушів, а справи всі різні, відтак якогось шаблону не може і бути.
Якщо хочете поекспериментувати, тобто написати відзив самостійно, в допомогу вам відео з нашого ютуб-каналу: Як захиститись коли кредитор подав позов до суду? Відзив на позовну заяву банку, МФО, самостійно.
Тільки не забувайте що це ваше все при захисті, вибудуєте захист не правильно, програєте справу.
Крім відзиву ще можлива подача зустрічного позову, також можуть стати в нагоді різні клопотання, типу про витребування доказів.
Це все готується та подається в суд до дати судового слухання, тобто роботи не мало а часу не завжди достатньо, відтак не потрібно зволікати.
Ще кілька відповідей на питання по даній темі:
Чи потрібно йти в суд особисто?
Якщо ви чи ваш захисник написали клопотання про розгляд справи без участі відповідача, тобто вас, до суду йти не потрібно.
Що буде якщо не з'явитися в суд?
Якщо подано клопотання про розгляд справи без вашої участі, то суті нічого, якщо не подано, суд може задовільнити всі позовні вимоги кредитора.
Що буде після суду?
Люди чомусь панічно бояться суду, проте після суду сума вашого кредиту "фіксується", далі кредитор йде до виконавця а той у свою чергу відкриває виконавче провадження вже на ту суму, котру встановив суд а не кредитор.
Що робити якщо я закордоном?
Все теж саме що і не закордоном, перше це потурбуйтесь щоб ваші рідні отримали матеріали справи замість вас, а друге знайдіть правозахисника котрий буде діяти від вашого імені.
В завершення слід додати що зараз напевно 90% судових справ відбуваються без фізичної участі сторін, і майже все робиться дистанційно, без особистих зустрічей та без візитів до суду, також активно розвивається розгляд справ в режимі відеоконференції.